środa, 31 lipca 2013

34 dni

Wczoraj Mateusz do mnie zadzwonił od swojej mamy i pyta się czemu nie odpisuje, wszystko mu powiedziałam i mnie przeprosił jak zwykle ,zawsze to samo.Przyszedł dzisiaj na szkołę rodzenia ze mną ostatnia już lekcja , oglądaliśmy film o karmieniu piersią . Przyznam że jestem zmęczona . mam 100 kroków do sklepu ale nie chce mi się iść , wolno chodzę i w ogóle chodzenie mnie już zaczyna męczyć . czas się dłuży i wszystko mnie nudzi i denerwuje. od dwóch miesięcy mój pies stoi pod moim oknem i szczeka, jest nie do zniesienia w ogóle spać przez niego nie mogę a zamknąć okna też nie zamknę bo bym chyba umarła a rano bym była mokra jak po deszczu .Zrobiłam dziś następne pranie ubranek , Potem zrobię zdjęcia i jutro pewnie wstawię . Mateusz ma jutro przyjechać , zobaczymy czy się sprawdzi .Ma przyjechać do mnie rowerem , ciekawe, pewnie znowu powie że za gorąco , a 13 kilometrów do mnie ma .
Szkoda że taki się zrobił kiedyś to tylko go chwalić mogłam . Przychodził do mnie na pieszo czy było - 25 stopni czy 30 stopni , nawet rowerem w wielki śnieg i mróz tylko po to żeby się ze mną pogodzić . Każda koleżanka mi zazdrościła bo one zawsze musiały jeździć do chłopaków . A on nawet jak z praktyk wracałam to specjalnie po mnie przychodził 9 kilometrów do moich praktyk potem 4 kilometry do mnie a potem wracał po ciemku jak zima była. Był najlepszy na świecie a potem wszystko się spieprzyło , nie wiem naprawdę dlaczego . To chyba przez jego kolegów wpadł w złe towarzystwo. Jeszcze pochodzi z takiej dzielnicy że same ćpuny i pijaki , po 22 strach wyjść na ulice obcym osobą , jemu by się nic nie stało bo tam sie wychowywał. Kiedyś jak jeszcze go nie znałam miałam tam koleżankę, była gdzieś 1 w nocy chodzimy sobie z dwoma kolegami , samochód sie zatrzymuje , jakieś łyse chłopaki wychodzą z samochodu i zaczynają bić naszych kolegów . wszyscy uciekają nawet moja koleżanka a ja stoję tylko i twarz zakrywam ze strachu , ale i tak miałam szczęście że mi nic nie zrobili bo niektórzy nie zwracają uwagi czy to dziewczyna czy chłopak . Teraz to tam wszystkich znam więc nie mam się czego obawiać . Więc prawdopodobnie bardziej się związał z takim towarzystwem i dlatego schodzi na psy , ale może jeszcze się ogarnie , zobaczymy , ja też próbuje się postarać go zmienić i pokazać że życie w rodzinie jest najlepszym rozwiązaniem  .


W pracy z brzuszkiem


Dwie kreski na teście ciążowym zawsze wprawiają w osłupienie. Oto nagle kobieta zdaje sobie sprawę, że jej życie już niedługo wywróci się do góry nogami. Przyszłą mamę targają sprzeczne emocje. Z jednej strony ciężarna cieszy się, że będzie miała dziecko, z drugiej jednak przeraża ją wizja nieznanej przyszłości. Wiele kobiet martwi się zwłaszcza o swoją pracę i zarobki... Jak powiedzieć szefowi o swoim stanie? Czy wytrwam całe dziewięć miesięcy przy biurku? A może od razu iść na chorobowe? - te pytania powracają jak bumerang.


I chociaż stare porzekadło mówi, że ciąża to nie choroba i pracować trzeba, to jednak wiele przyszłych mam obawia się, że osiem godzin siedzenia przed komputerem może negatywnie odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Czy niepokoje te są uzasadnione? Zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości...



Praca ciężarnej kobiety nie musi różnić się od tej wykonywanej przez innych pracowników. Wystarczy tylko, aby przyszła mama wprowadziła do swojego trybu życia kilka prostych zasad.

Po pierwsze: Sporządź harmonogram dnia

Już od pierwszych tygodni ciąży postaraj się wyrobić sobie nowy rytm pracy. Aby zapewnić dziecku dobre warunki rozwoju, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz w biurze. W miarę możliwości rób sobie jak najczęściej kilkuminutowe przerwy, podczas których będziesz przegryzać zdrowe przekąski. Zawsze miej także pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej. Świetnie byłoby, abyś w ciągu dnia mogła wyrwać się na półgodzinny spacer. Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zatrudnienia znajduje się dobra jadłodajnia, od razu wykup karnet na cały miesiąc.

Po drugie: Zmniejsz tempo wykonywania obowiązków

Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że możesz teraz znacznie szybciej się męczyć, a twoja praca będzie mniej wydajna. Nie zwracaj jednak na to zbytniej uwagi. Pamiętaj, teraz liczy się przede wszystkich zdrowie twojego maluszka. Podchodź więc ze spokojem do wszystkich codziennych obowiązków i staraj się nie przejmować błahymi problemami.



Po trzecie: Dostosuj miejsce pracy do swoich potrzeb

Przyjrzyj się dokładnie własnemu stanowisku pracy. Sprawdź, czy siedząc na fotelu, możesz swobodnie opierać stopy o podłogę. Jeżeli jest ci niewygodnie, przynieś do pracy kilka poduszek lub specjalny podnóżek. W ostateczności przyda się również zwykłe, papierowe pudło. Ciężarne pracujące non stop przy komputerze powinny pamiętać również o odpowiednim ustawieniu monitora – ekran musi znajdować się dokładnie na wprost, dzięki czemu unikniemy niewygodnego skręcania tułowia. Twoje samopoczucie poprawi także dobrze wywietrzone pomieszczenie.

Po czwarte: Każdą chwilę wykorzystuj na ćwiczenia

Nie chodzi nam o to, abyś w godzinach pracy wykonywała skłony i przysiady. Podczas siedzenia za biurkiem możesz jednak skupić się na nieco bardziej subtelnej gimnastyce. Przede wszystkim ćwicz mięśnie Kegla, napinaj pośladki i uda. Możesz również robić stopami kółeczka, kręcąc nogą w kostce. Dzięki tym wszystkim zabiegom zapewnisz swojemu organizmowi lepsze krążenie, dotlenisz się, wzmocnisz ciało przed porodem.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

- Nie zwlekaj długo z poinformowaniem szefa o tym, że spodziewasz się dziecka. Prędzej czy później i tak wszystko wyjdzie na jaw i lepiej, aby pracodawca dowiedział się o tym od ciebie niż z plotek krążących po biurze.
- Weź do ręki kodeks pracy i poznaj swoje prawa. Wiele kobiet nie jest świadomych, że będąc w ciąży posiadają wiele przywilejów, z których mogą śmiało korzystać (są to między innymi indywidualne godziny pracy czy możliwość dłuższych przerw)

Bierz wolne, gdy źle się czujesz (nie musi to być od razu cały tydzień, czasem wystarczy tylko jeden, dwa dni, aby na nowo „naładować akumulatory”)

- Nie myśl za bardzo o tym, jak długo nie będzie cię w pracy zaraz po porodzie. Twojadyspozycyjność może zależeć od wielu czynników. Lepiej więc nie zapewniaj pracodawcy, że będziesz w stanie pracować już kilka dni po rozwiązaniu. Życie samo zweryfikuje twoje plany...



wtorek, 30 lipca 2013

35 dni

22 .. a ja dopiero pisze.... . Miałam o 12 jechac z Mamą po zakupy jak zwykle sie opóźniła i dopiero pojechaliśmy o 14 więc wróciliśmy o 16 . Potem nie mogłam dostać telefonu ojca . Czekałam aż jego znajomi sobie w końcu pójdą .i będą mogła zrobić zdjęcia  a Potem pojechaliśmy bo zadzwonił do nas pan że ma dla nas parę rzeczy . Dostaliśmy karmnik dla dziecka wanienkę już drugą parę ciuszków i suszarkę na śliniaczki .
A teraz pokaże co dzisiaj zakupiliśmy . w Dzidziusiu
Pianka do wanienki ;) 
Wkładki laktacyjne jakieś najtańsze bo mama powiedziała ze nie wiadomo czy mi się przydadzą



Ręczniczek po kąpaniu
pół śpiochy do wyjścia ze szpitala


pieluszki tetrowe 

bluzeczka do wyjścia ze szpitala
czapeczka na wyjście ze szpitala 

buteleczke  kupiliśmy gdyby dziecko miało kolkę i żebym mogła robić mu jakieś herbatki
Majtki po porodzie , ale nie wiem czy to są te o których wszyscy piszą bo na opakowaniu w ogóle nie wyglądają jak siatkowe tylko foliowe, Wiecie czy takie są dobre ? I buteleczkę do laktatora .

pampersy poporodowe . Linomag . Zastanawiałam się co wziąć czy linomag czy sudocrem . Bo ja osobiście słyszałam że sudocrem jest najlepszy , a wy co myślcie ? Co wy kopiłyście dla swoich dzieci ? Bo ja gdybym sama kupowała to bym wzięła sudocrem ale byłam z mamą więc powiedziała ze lepszy linomag
, no i rękawiczki na wyjście ze szpitala. 



Specjalnie pojechaliśmy do biedronki żeby kupić takie pampersy , Słyszałam że są tanie i dobre , nie uczulają . koszt 30 zł . 78 sztuk . Wzięliśmy od 3 kilogramów bo od dwóch , był taki sam koszt a było ich 28  a Zadko kiedy rodzi się takie małe dziecko które waży poniżej 3 kilo 



Do szpitala chyba mam już wszystko , nie długo może zacznę się pakować to się zobaczy , a jak nie mam wszystkiego to się podkupi , jeszcze trochę czasu jest . 

Dobranoc wszystkim . 

poniedziałek, 29 lipca 2013

36 dni

Ząb znowu zaczął boleć , pojechaliśmy do dentysty , jeden na urlopie a drugi dopiero jutro o 16 .Takiego upału to dawno już nie było . Do Mateusza się już nie odzywam , ponieważ traktuje mnie źle , wczoraj się umówiliśmy że  się spotkamy i co ? Kolega zadzwonił i cały dzień do mnie nie pisał ani nie dzwonił a o spotkaniu nic już nie mówić . Teraz kiedy jestem w ciąży powinnam się czuć jak najlepiej a za to czuje się odrzucona i najgorsza bo nie mogę nic robić ,  a Mateuszek się świetnie bawi nad świdrem z kolegami .
Już 35 tydzień
Trzydziesty piąty tydzień ciąży
W tym okresie ciąży dochodzi do spowolnienia wzrastania płodu na długość, ale malec wciąż przybiera dodatkowe gramy, między innymi dzięki zwiększającej swoją objętość tkance tłuszczowej. Pozwoli mu to utrzymać właściwą temperaturę ciała po porodzie.
Jak rozwija się dziecko? 
Do końca trwania ciąży dojrzewać będą płuca dziecka, a w obrębie układu nerwowego dochodzi do zwiększania liczby komórek nerwowych. Płód ma już zapewne ustalone położenie w macicy. Ciągle przybiera około 250 g na tydzień, waży więc około 2500 gramów. Ma około 50 cm długości.

WAGA W CIĄŻY: Ile tyje przyszła mama?


Przybieranie na wadze podczas ciąży to w pełni normalny, zdrowy objaw. Jak to się jednak dzieje, że jedne kobiety tyją więcej, a inne mniej? Dlaczego niektórym mamom zaraz po porodzie udaje się wrócić do dawnej sylwetki, kiedy inne przez długie lata nie mogą pozbyć się zbędnych kilogramów?
Opinie na temat przyrostu masy ciała w ciąży są bardzo podzielone. Wciąż pojawiają się nowe sporne kwestie i wątpliwości. Warto więc wreszcie zweryfikować nasze poglądy, poznać prawdy i mity na temat ciążowych zawirowań wagowych...

Jak to możliwe, że dziecko waży jedynie 3-4 kg, a my tyjemy ponad 10?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw uświadomić sobie, co kryje się pod pojęciem „ciążowe kilogramy”. Tak naprawdę bowiem, rosnący w brzuchu maluszek oraz grubsza warstwa tłuszczu na pośladkach, biodrach i udach stanowią tylko pewną część całego obciążenia. Na znaczny przyrost masy ciała przyszłej mamy składa się dużo więcej czynników. Sama macica, która przed ciążą waży około 50 g, rośnie do 1 kilograma. Do tego należy dodać jeszcze masę łożyska, wód płodowych orazpowiększonych piersi. Nie można zapominać również o tym, że organizm ciężarnej produkuje więcej krwi oraz innych płynów ustrojowych.

Dlaczego chude dziewczyny tyją w ciąży więcej niż ich puszyste koleżanki?

To naturalna redakcja organizmu, który stara się w krótkim czasie nadrobić wszystkieenergetyczne braki. Zbyt mała masa ciała mogłaby bowiem doprowadzić do niedoboru składników mineralnych i witamin oraz niedożywienia dziecka. Dlatego też wiele szczupłych kobiet waży ciąży nawet 19 kilogramów więcej!

Do czego może doprowadzić odchudzanie w ciąży?

Na anoreksję ciążową zapada na świecie coraz więcej kobiet. Współczesny kult chudego ciała sprawia, że przyszłe matki nawet w ciąży nie chcą przytyć! Obsesja na punkcie wagi wzmaga się zwykle wraz z rozwijającym się w brzuchu maleństwem. Do czego może doprowadzić taka sytuacja? Lekarze mówią tutaj przede wszystkim o zwiększonym prawdopodobieństwie przedwczesnego porodu. Istnieje również ryzyko, że dziecko przyjdzie na świat z niską masą urodzeniową (poniżej 2500 g).

Co może się stać, gdy przyszła mama przytyje za dużo?

Chociaż znaczny przyrost masy ciała jest w ciąży zupełnie normalny, to jednak nie oznacza to, że ciężarna powinna przestać kontrolować swoją wagę. Zbyt dużo nadmiarowych kilogramów może bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych powikłań. Można tutaj wspomnieć chociażby o cukrzycy ciążowej, chorobach układu krążenia czy przedwczesnym porodzie. Do tego dochodzą jeszcze takie dolegliwości, jak bóle pleców czy nieprzyjemne obrzęki.

Wielkość noworodka a waga ciężarnej

Chociaż wielkość i kształt ciążowego brzucha pozwalają oszacować, ile dziecko będzie ważyło zaraz po urodzeniu, to jednak podczas tego badania wcale nie obowiązuje zasada, że im potężniejszy jest „domek maluszka”, tym większe urodzi się dziecko! Tak naprawdę bowiem, nawet bardzo otyła kobieta może wydać na świat malucha z dosyć niską masą urodzeniową. Wielkość noworodka jest bowiem przede wszystkim uwarunkowana genetycznie.

W ciąży z bliźniakami – co to oznacza dla twojego ciała?

Wszystkie przyszłe mamy spodziewające się więcej niż jednego dziecka powinny uważnie kontrolować swoją wagę. Chociaż bowiem w ciąży mnogiej masa ciała zwiększa się jedynie o ciężar drugiego dziecka, to jednak przyszłe mamy obdarzone podwójnym szczęściem zwykle mają tendencję do znacznie szybszego tycia. Co najgorsze jednak, takie intensywne przybieranie na wadze wcale nie idzie w parze z przyrostem wagi maluchów.

Czy w ciąży trzeba jeść za dwoje?

To oczywiste, że kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna wzbogacić swój jadłospis i szczególnie uważać na kompozycję posiłków. Nie jest jednak prawdą, że przyszła mama może jeść za dwoje. W tym przypadku jakość jest znacznie ważniejsza od ilości. Wartość energetyczna posiłków spożywanych przez ciężarne wzrasta dopiero w drugim (o 360 kalorii na dzień) i trzecim trymestrze ciąży (o 475 kalorii na dzień). To pokazuje, że kobieta w ciąży nie może pałaszować fast foodów czy słodkości bez umiaru, tłumacząc się przed sobą, że jej obecny stan jest wyjątkowy.


niedziela, 28 lipca 2013

37 dni do przewidywanego porodu

Ząb na szczęście o wiele mniej boli wczoraj cały dzień chodziłam z goździkiem w zębach i na noc sobie włożyłam więc chyba pomógł ;) . Na Mateusza czekam od trzech dni bo od trzech dni mówi ze przyjedzie a go dalej u mnie nie widzę , nie mam pojęcia kiedy ma zamiar się u mnie w końcu pokazać , ale próbuje mieć to gdzieś żeby się nie denerwować .Jest taki wielki upał że wysiedzieć 5 minut nie można na dworze . Moim marzeniem dzisiejszym jest kąpanie się w zimnej wodzie nad morzem i jedzeniem lodów gałkowych albo świderków i do tego gofry z owocami i bitą śmietaną , ale z tym muszę się pożegnać , w tym roku nie zobaczę morza ani nawet kąpać nad obojętnie jaką wodą się nie mogę . Zaraz rodzice będą rozpalać grilla. Wymyślili że zrobią grilla na obiad ,jeszcze w taki upał.
Następne wyprane ciuszki :







Z brzuszkiem na wakacjach


Zbliżają się wakacje i długo wyczekiwany urlop, a Ty właśnie dowiedziałaś się, żejesteś w ciąży? Spokojnie! Ciąża wcale nie musi pokrzyżować Twoich urlopowych planów. Powinnaś tylko dobrze zaplanować swój wypoczynek...

Kiedy i gdzie wyjechać?

Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży... Pierwsze miesiące ciąży to czas, kiedy trzeba na siebie szczególnie uważać. Głównie ze względu na spore ryzyko poronienia. Poza tym, to właśnie w początkowych tygodniach ciężarnym doskwiera wiele nieprzyjemnych dolegliwości z bólami głowy i mdłościami na czele. Lepiej więc zrezygnuj w tym okresie z męczących wypadów w góry czy dalekich egzotycznych wojaży. Zdecyduj się raczej na leniwy wypoczynek w leśniczówce lub nad jeziorem.
Jeśli jesteś w drugim trymestrze ciąży... To najlepszy czas na podróżowanie. Przestają dokuczać Ci nudności, a brzuszek jest jeszcze bardzo mało widoczny. Jeżeli więc nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, możesz śmiało planować urlop. Najlepiej zdecyduj się na wyjazd nad morze. Przechadzki wzdłuż plaży świetnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Dobrze zrobi Ci również pływanie w basenie. No i te orzeźwiające, morskie powietrze...

Gdy poród jest tuż tuż.... W trzecim trymestrze przyszłą mamę nawiedzają coraz częstsze myśli o porodzie. Pojawia się również tzw. syndrom wicia gniazda, który sprawia, że wiele kobiet w ogóle nie myśli o wczasowaniu. Jeżeli jednak mimo wszystko marzysz o wakacyjnej podróży, pamiętaj o jednym – zdecyduj się na okolicę, w której pobliżu znajduje się szpital położniczy. Nigdy nie wiadomo, czy maleństwo nie będzie chciało trochę wcześniej przyjść na świat.

Co musisz koniecznie spakować do walizki?

Nieważne, czy jesteś w zaawansowanej ciąży, czy też Twój brzuszek jest jeszcze mało widoczny, zawsze wyjeżdżając poza swoje miejsce zamieszkania, powinnaś zabierać ze sobą...
Kartę przebiegu ciąży
Wyniki badań krwi, moczu, zdjęcie i opis USG, oznaczenie grupy krwi (Jeśli będziesz wybierała się w podróż samolotem potrzebne będzie dodatkowe zaświadczenie lekarskie)
Legitymację ubezpieczeniową
Leki rozkurczowe, przeciwgorączkowe, środki na zgagę, pigułki przepisane przez lekarza, płyn do higieny intymnej
Kosmetyki do pielęgnacji (przede wszystkim preparaty z dużym filtrem przeciwsłonecznym)

Jak planować wyjazd?

Nosząc pod swoim sercem rozwijające się maleństwo, powinnaś nieco dokładniej zorganizować swój wakacyjny wyjazd. Bo chociaż podróż jest jak najbardziej możliwa, to jednak musisz odpowiednio się zabezpieczyć, aby Twój wypoczynek udał się w stu procentach! O czym więc musisz pamiętać?

Wizyta u lekarza

Przed wyjazdem koniecznie udaj się do lekarza prowadzącego ciążę. Dokładnie przedyskutuj ze specjalistą cały przebieg urlopu. Zapytaj o wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Szczegółowy research

Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego chcesz pojechać. Sprawdź przede wszystkim dostęp do opieki medycznej oraz to, jakie temperatury panują na obszarze, do którego chcesz pojechać. Pamiętaj, że kobiety w ciąży dużo ciężej znoszą upały.

Problem zagranicznych wyjazdów

Podróże do egzotycznych zakątków świata (Afryka, Azja, Ameryka Południowa) odłóż raczej na później. Panujące tam upały to nie jedyne zagrożenie. Możesz przecież złapać jakąś groźną infekcję, no i istnieje jeszcze konieczność wykonania przed wyjazdem szczepień ochronnych, które nie zawsze są bezpieczne dla maleństwa.

Na szczęście, istnieje wiele zagranicznych kurortów, do których możesz pojechać bez obaw. Warto zdecydować się chociażby na wakacje w Hiszpanii, Portugalii, Grecji czy Włoszech.

Wybór transportu

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Przyszłe mamy muszą jednak unikać długiej jazdy samochodem. Jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę.
Dobrym rozwiązaniem jest podróżowanie pociągiem, można wtedy w każdej chwili wstać i przespacerować się wzdłuż wagonu. Wygodne będą również przeloty samolotem. Mogą one jednak trwać nie dłużej niż cztery godziny.



sobota, 27 lipca 2013

38 dni do przewidywanego porodu

Noc miałam straszną z powodu bólu zęba zasnęłam chyba koło godziny 4 dopiero . a o pierwszej wzięłam  polówkę Ibuprom max co okazało się potem że nie można brać w 3 trymestrze ciąży , na szczęście wzięłam tylko polówkę ale nie potrzebnie bo nic mi nie dało. około godziny temu wzięłam paracetamol i nadal ząb mnie boli ale może trochę mniej . Czuje się okropnie , nie mam na nic siły jak coś zaczynam robić to od razu w głowie mi się kołuje . Więcej dziś nie napiszę . Oto następna część ciuszków dla Amelki.















piątek, 26 lipca 2013

39 dni do przewidywanego porodu

Byłam wczoraj u lekarza , i okazało się mam grzybice . muszę brać jakieś proszki dopochwowe na noc . Nie wiem  skąd ale chyba dziecku nie zagraża bo doktor nic nie mówił .Wczoraj wieczorem strasznie zaczął mnie boleć brzuch i dół pleców , praktycznie nie mogłam chodzić ...Pojechaliśmy do szpitala z mamą i robili mi ktg . Miałam parę skurczy , chcieli mnie zostawić ale nie zgodziłam się . Bo kiedy ostatnio tam leżałam było nie do wytrzymania , całymi dniami się nudziłam , a teraz w domu mam co do robienia . Dziś też mnie pobolewa trochę podbrzusze ale nie tak jak wczoraj .
Dostałam wczoraj od cioci dwa wory ciuchów dla małej , i większe i mniejsze . Kurde tyle już ich mam że nie wiem czy nie za dużo . Własnie schną na suszarce więc jutro część z nich wstawię . Dostałam też laktator :


Jeśli chodzi o Mateusza to macie racje, będę próbowała z nim pogadać kiedy tylko będę się z nim widziała jeśli nie będzie chciał nie będą nalegała,nie będę do niego pisać o wszystkich go zawiadamiać , to jego obowiązkiem jest do mnie pisać lub dzwonić i pytać się mnie jak się czuje i czy czegoś potrzebuje  jeśli woli kolegów to niech oni mu pomagają niech oni mu pożyczają pieniądze , i tak w końcu się zawiedzie na nich koledzy są tylko na chwile. Nie wiem czy dobrze zrobiłam ,ale nie wiem czy pamiętacie znalazłam mu kiedyś prace na budowie , na początku bardzo się starał wszyscy go chwalili że robił prawie za wszystkich a potem go zwolnili bo olał to  . Wszystko mu się nudzi po paru tygodniach ,A i oczywiście nie widziałam ani grosza, z wypłat które dostawał. Podobno kupował jedzenie. No kurde ponad 500 zł na tydzień i za tyle kasy sobie jedzenia kupował .? No nie jestem taka głupia żeby to uwierzyć . Ale wczoraj gadałam z jego szefem i podobno Mateusz mu powiedział że mi kasę oddaje.Aż się normalnie zdziwiłam że takie bajki naopowiadał. Jego szef zaproponował mi że może go jeszcze raz zatrudnić od 5 sierpnia, ale będzie się ze mną rozliczał. Dla mnie to trochę nie fair bo to on pracuje a nie ja , a ja będę kasę  dostawała , tylko że on wyda na głupoty a ja z tego co ostatnio eis dzieje widać że jestem troszkę mądrzejsza i doroślejsza od niego więc na te głupoty nie wydam . Nie wiem czy to dobry pomysł z tym żeby się ze mną rozliczali ale tez nie ma pewności że Mateusz się zgodzi .... no zobaczymy



To mój brzuch w 34 tc




Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?



Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb.

Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.
 - Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu.  Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Ciąża niszczy zęby?

Ten mit należy w końcu skutecznie obalić. Podczas ciąży funkcjonowanie organizmu zmienia się diametralnie. Poziom niektórych hormonów wzrasta, w tym progesteronu, którego ilość w organizmie zwiększa się o 10 procent. Powoduje to rozwój bakterii m.in. w jamie ustnej. Układ odpornościowy, który w czasie ciąży pracuje zupełnie inaczej, może nie radzić sobie z infekcją. Tak dochodzi do jednej z najczęstszych,stomatologicznych dolegliwości ciążowych – zapalenia dziąseł. Objawia się ono zmianą koloru dziąseł oraz krwawieniem przy szczotkowaniu. Tych objawów nie wolno ignorować. Podobnie, jak należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki. Warto wybrać się z nimi do dentysty. Może być to guz ciążowy, który rozwija się, wg danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, u 0,2 do 5 procent ciężarnych kobiet. U części z nich guzy znikają po porodzie, ale bywa, że zaczynają się powiększać . Powodem jego rozrostu może być chociażby nadmiar kamienia nazębnego. W tym przypadku wizyta u dentysty jest konieczna.
 - Do osłabienia zębów przyczyniają się również mdłości i wymioty, które czasem nękają przyszłe mamy. Erozję szkliwa powodują kwasy żołądkowe. Ważne, by nie szczotkować zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ to nasila działanie kwasów – tłumaczy dr Duda i radzi, by najpierw przepłukać usta specjalnym płynem lub wodą.

Czy kobieta w ciąży powinna iść do dentysty?

Powinna! Mitem jest, że ciąża uniemożliwia leczenie stomatologiczne, jako niebezpieczne dla płodu. W drugim trymestrze ciąży mogą odbywać się tak poważne zabiegi, jak ekstrakcja zęba. Nie ma również przeciwwskazań do wypełniania zębów, pod warunkiem, że zastosowane będą specjalne plomby.
- Również stosowane obecnie znieczulenia miejscowe nie stanowią zagrożenia dla ciąży. W razie konieczności istnieje możliwość leczenia kanałowego. Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży, ale długość kanałów korzeniowych można zbadać endometrem – dodaje dr Duda. W przypadku bólu zęba lub krwawiących dziąseł wizyta w gabinecie stomatologicznym to obowiązek, wynikającyz troski o dziecko. Warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu zębów już podczas planowania ciąży. Istnieje możliwość zabezpieczenia ich, chociażby poprzez lakierowanie. Konieczne jest także umiejętne dbanie o stan jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów, używanie płynów do płukania, a także odpowiednio zbilansowana dieta.

Wybielanie i implanty w czasie ciąży?

Nie ma jednoznacznych badań, które wykazywałyby, że wybielanie zębów wpływa negatywnie na płód. Jednak nie ma wystarczająco dużo danych, by stwierdzić, że tak nie jest. O ile sam zabieg nie powinien być szkodliwy, to może tymczasowo osłabić zęby, których kondycja i tak jest gorsza wskutek działania hormonów. Dlatego warto wybielić zęby przed ciążą lub już po porodzie. Podobna sytuacja dotyczy implantów.  - Ich zakładanie jest w pełni bezpieczne, ale stres związany z zabiegiem oraz antybiotyk, który przyjmowany jest po wstawieniu implantów, mogą działać niekorzystnie na ciążę. Wszelkie zabiegi stomatologiczne, które nie ratują zdrowia lub życia powinny zostać przełożone na inny termin – kończy dr Duda.


czwartek, 25 lipca 2013

szkoła rodzenia część 4 . 40 dni do planowanego porodu .

Przed ostatnia lekcja w szkole rodzenia. Oglądaliśmy godzinny film o przebieraniu masowaniu niemowlęcia, jaka musi być temperatura w wanience ., jaka w pokoju. Itp .... Potem kobiety robiły ćwiczenia przy relaksacyjnej muzyce ,jak oddychać i  ćwiczenia pośladków . Zamówiłam lampę tak jak wcześniej pisałam ale mija już tydzień i nie doszła . napisałam do nich i nic nie odpisali. Pewnie już nie dojdzie.

Zostało już 40 dni do planowanego porodu . Zastanawiałam się nad tym trochę , ale postaram się pisać jednego posta dziennie .

Z Mateuszem układa mi się coraz gorzej , oddalamy się od siebie coraz bardziej słabo to widzę , próbuje się nie denerwować i chyba jak na mnie to dobrze mi wychodzi . Ciągle myślę co robi , z kim jest , a on po prostu się do mnie nie odzywa. Nie dzwoni . Czasami wieczorami . Piszę do niego on rzadko kiedy odpisze . A jak do niego dzwonie to mówi ze nie może rozmawiać bo załatwia sprawy .Jakie on może mieć sprawy w tym wieku. ? Czuje że jest coś nie tak . Jest ze mną  nie szczery . Nie wiem co o tym myśleć nie wiem co mam robić jak się zachować . Na razie po prostu dam sobie spokój i po prostu ani nie będę do niego pisać ani dzwonić. Może zrozumie w końcu że źle robi , albo po prostu już mnie nie kocha,. Woli kolegów. Ale co dalej ? Jeśli on zadzwoni ? Mam odebrać ? Jeśli napiszę odpisać mu ? Nie wiem sama . Może po prostu go olać , i jak zadzwoni tez mówić że sprawy załatwiam . On chce żebym dała Amelce jego nazwisko . Ale jak mogę to zrobić jeśli on kiedy go najbardziej potrzebuje ma mnie głęboko w D**** . ?



Zabiegi upiększające w ciąży


Chociaż kobieta spodziewająca się dziecka musi uważać, jakie kosmetyki i zabiegi stosuje, są sposoby, aby w ciąży wyglądała kwitnąco.
Przyszła mama powinna o siebie dbać szczególnie. Nie tylko zdrowa dieta, codzienny ruch i delikatny makijaż są wskazane – również w ciąży warto zdecydować się na bezpieczne, nieinwazyjne zabiegi. Przede wszystkim w błogosławionym stanie można poddawać się wszelkim delikatnym zabiegom oczyszczającym, odżywiającym, odświeżającym, dotleniającym czy nawilżającym, w czasie których stosuje się jedynie naturalne składniki (np. preparaty ziołowe). Zabiegi powinny być delikatne, najlepiej wykonywane ręcznie. Możemy śmiało umówić się np. na oczyszczanie twarzy, aromaterapię, depilację czy hennę.

Niezastąpione maseczki

W okresie ciąży warto zatroszczyć się o skórę twarzy, która szczególnie narażona jest na wypryski, trądzik czy pękające naczynka. Dobre efekty dadzą maseczki. Obecne w nich aktywne składniki mobilizują naturalne procesy ochronne i naprawcze skóry. Działanie równoważące wahania hormonalne powoduje, że skóra odzyskuje nawilżenie, staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Można również przygotować maseczkę w domu, np. oczyszczającą z płatków owsianych i mleka, nawilżającą z migdałów i miodu, ujędrniającą z żółtka i oliwy czy kojącą, którą przygotowuje się, łącząc serek homogenizowany i starty ogórek. W skórę możesz wcierać także mieszanki domowej roboty. Korzystnie na wygląd brzucha, pośladków czy biustu wpłynie olejek migdałowy czy oliwa z oliwek. Na cellulit możesz stosować papki np. z fusów kawy.

Walcz z bólem pleców

Dokuczliwą przypadłością w ciąży jest ból pleców. To efekt obciążenia kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. „Oryginalną terapią walki z bólem jest Kinesiology Taping – terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej. Metoda ta polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego, elastycznego plastra o parametrach zbliżonych do właściwości skóry. Działa on 24 godziny na dobę, jest bezpieczny, nieinwazyjny, koi ból pleców” – tłumaczy Justyna Pardej-Kozioł z wrocławskiego salonu urody Pasja. Oklejanie plastrami wykonuje się tak, aby wspomagały one pracę mięśni, rozluźniały tkanki miękkie, stabilizowały stawy, wspomagały pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także poprawiały elastyczność skóry.

Cudowna moc masażu

Kobieta, która spodziewa się dziecka, może zdecydować się także na serię masaży. Taki zabieg odpręża, usuwa zmęczenie i obrzęki nóg oraz pielęgnuje i wzmacnia skórę, przeciwdziała również rozstępom. Masaż poprawia pracę hormonów, krążenie krwi i limfy, a tym samym zmniejsza obrzęki, sztywność mięśni oraz stawów. „Masaż ciążowy pozwala przygotować ciało i organizm do trudów ciąży, minimalizować jej aspekty, a po porodzie szybko wrócić do formy. Masaż nie tylko zmniejsza dolegliwości, ale przyzwyczaja nienarodzone jeszcze dziecko do uspokajającej magii ludzkiego dotyku” – opowiada Justyna Padrej-Kozioł. Delikatny masaż można wykonać samemu, np. wykorzystując łagodną oliwkę.

Wyglądaj pięknie

W ciąży powinnyśmy dbać o swój wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie. Wskazana jest np. joga albo pływanie, które pomogą zachować zgrabną sylwetkę, a przy tym poprawią kondycję, wzmocnią stawy i zadziałają relaksująco. Warto stosować łagodne kosmetyki – jeśli mamy sprawdzony krem, mleczko do demakijażu czy wodę termalną, śmiało możemy z nich korzystać. Najlepiej, aby produkty były hipoalergiczne. Stosujmy preparaty z filtrem, które ochronią nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Moczmy stopy w wodzie z solą, na co dzień sięgajmy po łagodne antyperspiranty. Możesz się malować, ale codziennie wieczorem koniecznie starannie zmyj makijaż.

Spa dla ciężarnej

Jeśli jesteś w błogosławionym stanie, a twoja ciąża przebiega prawidłowo, wybierz się do ośrodka spa. Na taki wyjazd najlepszy jest czas między 15. a 34. tygodniem. Świetnym pomysłem będzie ośrodek nad morzem – powietrze pełne jodu korzystnie wpłynie na twoje zdrowie. Ostrożnie jednak z górami, szczególnie jeśli mieszkasz na terenie nizinnym. Różnica ciśnień może źle na ciebie wpłynąć. Zanim wyruszysz, porozmawiaj ze swoim lekarzem, który doradzi ci, jakie zabiegi są wskazane, a jakich powinnaś się wystrzegać. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z opiniami kobiet (np. w internecie), które korzystały z danego ośrodka spa, gdy były w ciąży.

Tego nie rób
Odradzane są natomiast specjalistyczne zabiegi typu odmładzanie skóry, likwidowanie przebarwień, usuwanie blizn, zamykanie naczynek krwionośnych, wstrzykiwanie botoksu itp. Nie należy poddawać się zabiegom w wykorzystaniem ultradźwięków i prądu. Kobieta w ciąży nie powinna korzystać z solarium (organizm nie tylko może się przegrzać; istnieje także ryzyko pojawienia się plam pigmentacyjnych), sauny, robić sobie tatuażu, makijażu permanentnego czy depilacji laserowej (w ciąży nie należy poddawać się żadnym laserowym zabiegom). Niewskazane są zabiegi wyszczuplające (endermologia, Cavi-lipo, drenaż limfatyczny itp. – mogą skutkować podniesieniem się ciśnienia) czy gorące kąpiele.


O tym też zapomnij

Kobieta w ciąży nie powinna stosować żadnych kosmetyków zawierających kwasy, alkohol, retinol (silniejsze retinoidy mają zdolność do przenikania do warstw skóry właściwej, mogą zatem przedostać się do płodu). Generalnie lekarze zalecają, aby w pierwszym trymestrze ciąży ograniczyć do minimum używanie kosmetyków. Przez dziewięć miesięcy najlepiej sięgać po preparaty przeznaczone dla kobiet spodziewających się dziecka. W ciąży niewskazane jest leczenie trądziku, wykonywanie kompresów parafinowych, a także aromaterapia; ewentualnie przed zastosowaniem olejku eterycznego należy sprawdzić reakcję ciężarnej na zapach.







poniedziałek, 22 lipca 2013

szkoła rodzenia część 3

Byliśmy na szkole rodzenia . Była lekcja o przebieraniu i kąpaniu noworodka..Uczyli jak trzymać podczas kąpieli jak zdejmować bluzeczkę aby nie uszkodzić główki , jakich kremów i olejków używać i w które miejsca smarować . No i każdy próbował to robić na lalce, to znaczy nie każdy , kobiety tego nie robiły , tylko mężczyźni ..

Remont już do połowy skończony .wszystko ustawione tam gdzie ma być , lecz muszę zakupić łóżko
dla mnie i dla dziecka . Zasłonki fotel który upatrzyłam sobie na allegro i już wyobrażam sobie jak będę na nim siedzieć i karmić Amelię . A to lampa którą sobie zamówiłam i czekam na jej nadejście








Zaczęliśmy już 34 tydzień ;) 


Mierzy około 44 centymetrów i waży blisko 2,3 kilograma. Urosło już tak bardzo, że w brzuchu zaczyna mu być ciasno. Będzie teraz mniej kopać i szturchać, za to więcej wiercić się i przeciągać. Pewnie nieraz śmiejesz się na widok wypukłości przesuwającej się po napiętej skórze brzucha. Co to może być? Łokieć? Piąstka? Pięta? Najprawdopodobniej to pośladki maluszka.


Możesz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. Pomyśl, że waży teraz około 2,3 kilograma, a za blisko sześć tygodni będzie to o kilogram więcej! Prawdopodobnie odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – to macica przygotowuje się do porodu.

Nie martw się, jeśli miewasz czasem kłopoty z koncentracją i z zapamiętywaniem nowych informacji. Pogorszenie pamięci pod koniec ciąży jest spowodowane przejściowym kurczeniem się komórek mózgowych kobiety, mija jednak w kilkanaście tygodni po porodzie.



.No i chciałam się zapytać was . bo chciałam wybrać się nad jezioro ? Myślicie że mogła bym się w nim kąpać ? 


No i chciałam pogratulować , jednej z blogowiczek szczęśliwego rozwiązania ;) 

http://magichousepl.blogspot.com/2013/07/hubert.html


Czy nastoletnia matka może być szczęśliwa?

Czasem wpadka może oznaczać początek nowego, lepszego życia.

Pokutuje przekonanie, że nastoletnie matki nie mogą być szczęśliwe. Mówi się, że „wpadka” przekreśla szanse na karierę oraz realizację marzeń. I że przyszła młoda mama„marnuje sobie życie” oraz że „sama jest sobie winna”. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP faktycznie wynika, że wśród obaw związanych z relacjami seksualnymi młodzi Polacy na pierwszym miejscu wymieniają niechcianą ciążę – taką odpowiedź dało 76 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn. W tych samych badaniach tylko co trzeci ankietowany przyznał, że w przypadku zagrożenia niechcianą ciążą najlepszą decyzją jest urodzenie dziecka.



Sama, samotna

Wpisy na internetowych forach dyskusyjnych bezsprzecznie potwierdzają, że dla większości młodych dziewczyn perspektywa ciąży oznacza koniec świata. „Mam 16 lat, będę miała dziecko, nie chcę żyć! Błagam, napiszcie mi, co mam robić?” – pytają nastolatki. Dziewczyny, które znalazły się w takiej sytuacji, zazwyczaj myślą o aborcji albo samobójstwie. Boją się także reakcji rodziców i starają się jak najdłużej ukryć ciążę. Niestety, często powtarza się również schemat, że chłopak odchodzi, a ona zostaje sama. „Do tej pory robiliśmy to tylko dwa razy, a ja jestem w ciąży. Powiedziałam mu o tym, a on na mnie nakrzyczał i zakończył znajomość. Jestem zrozpaczona. Proszę o pomoc” – pisze jedna z internautek.

Szkoła życia

Tak zazwyczaj reagują nastolatki, gdy przytrafia im się wpadka. Jednak wbrew pozorom nie zawsze ciąża w młodym wieku to tragedia. Gdy opadają pierwsze emocje, a dziewczyna oraz jej bliscy godzą się z tym, co się stało, próbują żyć normalnie. „Zawsze uważałam, że ciąża w młodym wieku to najgorsze, co może się przytrafić. Ale zmieniłam zdanie, gdy moja siostra powiedziała, że spodziewa się dziecka, mając 17 lat.Oczywiście, z początku to był szok dla wszystkich, było wiele łez, pretensji i krzyków. Co się jednak stało, to się stało. Teraz moja siostra ma trzyletnią córkę. Nie jest z ojcem małej, ale on opiekuje się dzieckiem i wspiera ją. Moja siostra przeszła szkołę życia, ale wydaje się szczęśliwa” – mówi Alicja.

Dały sobie radę

Co roku w Polsce ok. 20 tys. młodych dziewczyn zostaje mamami – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdarza się, że dzieci rodzą nawet dwunasto- i trzynastolatki. Z dwiema nastolatkami, które zaszły w ciążę w bardzo młodym wieku, spotkały się Dorota Wellman i Paulina Młynarska w jednym z odcinków programu „Miasto kobiet”. Dziewczyny zgodnie przyznały, że początkowo był to dla nich szok – a szczególnie dla ich rodzin – ale dały sobie radę. Zaprzeczyły również stereotypowi, zgodnie z którym gimnazjalistka nie może być dobrą ani odpowiedzialną matką. Obieporadziły sobie z trudami macierzyństwa. Dziś dalej się uczą, znajdują również czas dla siebie i własnych przyjemności.

Dziecko mnie uratowało

„Każda taka ciąża jest naszą porażką jako państwa i problemem, z którym nie my będziemy się zmagać” – mówili uczestnicy spotkania „Polskie nastoletnie matki”, które odbyło się jesienią ubiegłego roku. Ale nie wszystkie młode mamy się z tym zgadzają. „Urodziłam w wieku 16 lat, teraz mam wspaniałą 5-letnią córkę i jestem bardzo szczęśliwa. Gdybym wtedy nie zaszła w ciążę, nie wiem, jak bym dzisiaj skończyła, todziecko mnie uratowało” – pisze internautka Patrycja. „Ja też, gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży (a miałam wtedy 17 lat), myślałam, że umrę. Tak jest jednak tylko na początku. Dziś mój ukochany synek ma cztery latka, pobrałam się z jego ojcem.Dziecko to najwspanialsza istotka na świecie” – dodaje Karola.

Niczego nie żałuję

Nastolatki, które zaszły w ciążę i urodziły dziecko, przyznają, że na początku jest bardzo ciężko. „To życiowa rewolucja. Musiałam przenieść się do wieczorowego liceum, a bez pomocy rodziców w ogóle nie dałabym rady” – pisze Basia. Ale nie zgadzają się z twierdzeniem, że młode dziewczyny nie nadają się na matki. „Znam kobiety, które urodziły dziecko po trzydziestce i były w jeszcze większej panice niż moje koleżanki nastolatki, które są już mamami. Wiek to nie wszystko” – twierdzi jedna z forumowiczek. A inna dodaje: „Dziewczyny, błagam, nie usuwajcie ciąży, dziecko nie jest niczemu winne! Sama znalazłam się w takiej sytuacji i teraz, gdy patrzę na moje dzieciątko, nie żałuję niczego”.

Nie taki diabeł straszny…

Na forum dyskusyjnym czytamy: „Mam 17 lat. W marcu mój synek będzie miał roczek. Gdy zrobiłam test ciążowy, to był szok, byłam przerażona, bałam się powiedzieć mamie, bo sama urodziła w wieku 18 lat i bardzo mnie przed tym ostrzegała. Ale cóż, nie wyszło jej. Mój chłopak przez pierwszy miesiąc był tak przerażony, że brał tabletki uspokajające. Ale gdy zobaczył dziecko na USG, to wszystko się zmieniło. Razem nie mogliśmy się doczekać, aż nasz skarb się urodzi. Ta chwila, gdy widzisz swoje dziecko
pierwszy raz, jest najwspanialsza. Mimo że z wielu rzeczy musieliśmy zrezygnować, jesteśmy bardzo szczęśliwi. Wszystkim nieletnim dziewczynom, które spodziewają się dziecka, chciałabym uświadomić, że to nie jest takie straszne i można tak żyć”.

Dzieci rodzą dzieci

Z raportu MTV opracowanego przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że młode matki muszą zmagać się z różnymi problemami. Te najdotkliwsze to trudności finansowe – wskazało je 44 proc. ankietowanych. Poza tym często wymienia się również brak akceptacji ze strony środowiska (21 proc.), brak wsparcia ze strony rodziny i/lub ojca dziecka (19 proc.), brak możliwości kontynuacji nauki (15 proc.) oraz brak doświadczenia w wychowywaniu dziecka (12 proc.). Faktem jest, że nastoletnie matkiwciąż są w naszym społeczeństwie stygmatyzowane. Badania MTV dowiodły, że 26 proc. respondentów o młodych dziewczynach, które zostały mamami, myśli w kategoriach: „dzieci rodzą dzieci”.