piątek, 26 lipca 2013

39 dni do przewidywanego porodu

Byłam wczoraj u lekarza , i okazało się mam grzybice . muszę brać jakieś proszki dopochwowe na noc . Nie wiem  skąd ale chyba dziecku nie zagraża bo doktor nic nie mówił .Wczoraj wieczorem strasznie zaczął mnie boleć brzuch i dół pleców , praktycznie nie mogłam chodzić ...Pojechaliśmy do szpitala z mamą i robili mi ktg . Miałam parę skurczy , chcieli mnie zostawić ale nie zgodziłam się . Bo kiedy ostatnio tam leżałam było nie do wytrzymania , całymi dniami się nudziłam , a teraz w domu mam co do robienia . Dziś też mnie pobolewa trochę podbrzusze ale nie tak jak wczoraj .
Dostałam wczoraj od cioci dwa wory ciuchów dla małej , i większe i mniejsze . Kurde tyle już ich mam że nie wiem czy nie za dużo . Własnie schną na suszarce więc jutro część z nich wstawię . Dostałam też laktator :


Jeśli chodzi o Mateusza to macie racje, będę próbowała z nim pogadać kiedy tylko będę się z nim widziała jeśli nie będzie chciał nie będą nalegała,nie będę do niego pisać o wszystkich go zawiadamiać , to jego obowiązkiem jest do mnie pisać lub dzwonić i pytać się mnie jak się czuje i czy czegoś potrzebuje  jeśli woli kolegów to niech oni mu pomagają niech oni mu pożyczają pieniądze , i tak w końcu się zawiedzie na nich koledzy są tylko na chwile. Nie wiem czy dobrze zrobiłam ,ale nie wiem czy pamiętacie znalazłam mu kiedyś prace na budowie , na początku bardzo się starał wszyscy go chwalili że robił prawie za wszystkich a potem go zwolnili bo olał to  . Wszystko mu się nudzi po paru tygodniach ,A i oczywiście nie widziałam ani grosza, z wypłat które dostawał. Podobno kupował jedzenie. No kurde ponad 500 zł na tydzień i za tyle kasy sobie jedzenia kupował .? No nie jestem taka głupia żeby to uwierzyć . Ale wczoraj gadałam z jego szefem i podobno Mateusz mu powiedział że mi kasę oddaje.Aż się normalnie zdziwiłam że takie bajki naopowiadał. Jego szef zaproponował mi że może go jeszcze raz zatrudnić od 5 sierpnia, ale będzie się ze mną rozliczał. Dla mnie to trochę nie fair bo to on pracuje a nie ja , a ja będę kasę  dostawała , tylko że on wyda na głupoty a ja z tego co ostatnio eis dzieje widać że jestem troszkę mądrzejsza i doroślejsza od niego więc na te głupoty nie wydam . Nie wiem czy to dobry pomysł z tym żeby się ze mną rozliczali ale tez nie ma pewności że Mateusz się zgodzi .... no zobaczymy



To mój brzuch w 34 tc




Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?



Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb.

Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.
 - Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu.  Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Ciąża niszczy zęby?

Ten mit należy w końcu skutecznie obalić. Podczas ciąży funkcjonowanie organizmu zmienia się diametralnie. Poziom niektórych hormonów wzrasta, w tym progesteronu, którego ilość w organizmie zwiększa się o 10 procent. Powoduje to rozwój bakterii m.in. w jamie ustnej. Układ odpornościowy, który w czasie ciąży pracuje zupełnie inaczej, może nie radzić sobie z infekcją. Tak dochodzi do jednej z najczęstszych,stomatologicznych dolegliwości ciążowych – zapalenia dziąseł. Objawia się ono zmianą koloru dziąseł oraz krwawieniem przy szczotkowaniu. Tych objawów nie wolno ignorować. Podobnie, jak należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki. Warto wybrać się z nimi do dentysty. Może być to guz ciążowy, który rozwija się, wg danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, u 0,2 do 5 procent ciężarnych kobiet. U części z nich guzy znikają po porodzie, ale bywa, że zaczynają się powiększać . Powodem jego rozrostu może być chociażby nadmiar kamienia nazębnego. W tym przypadku wizyta u dentysty jest konieczna.
 - Do osłabienia zębów przyczyniają się również mdłości i wymioty, które czasem nękają przyszłe mamy. Erozję szkliwa powodują kwasy żołądkowe. Ważne, by nie szczotkować zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ to nasila działanie kwasów – tłumaczy dr Duda i radzi, by najpierw przepłukać usta specjalnym płynem lub wodą.

Czy kobieta w ciąży powinna iść do dentysty?

Powinna! Mitem jest, że ciąża uniemożliwia leczenie stomatologiczne, jako niebezpieczne dla płodu. W drugim trymestrze ciąży mogą odbywać się tak poważne zabiegi, jak ekstrakcja zęba. Nie ma również przeciwwskazań do wypełniania zębów, pod warunkiem, że zastosowane będą specjalne plomby.
- Również stosowane obecnie znieczulenia miejscowe nie stanowią zagrożenia dla ciąży. W razie konieczności istnieje możliwość leczenia kanałowego. Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży, ale długość kanałów korzeniowych można zbadać endometrem – dodaje dr Duda. W przypadku bólu zęba lub krwawiących dziąseł wizyta w gabinecie stomatologicznym to obowiązek, wynikającyz troski o dziecko. Warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu zębów już podczas planowania ciąży. Istnieje możliwość zabezpieczenia ich, chociażby poprzez lakierowanie. Konieczne jest także umiejętne dbanie o stan jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów, używanie płynów do płukania, a także odpowiednio zbilansowana dieta.

Wybielanie i implanty w czasie ciąży?

Nie ma jednoznacznych badań, które wykazywałyby, że wybielanie zębów wpływa negatywnie na płód. Jednak nie ma wystarczająco dużo danych, by stwierdzić, że tak nie jest. O ile sam zabieg nie powinien być szkodliwy, to może tymczasowo osłabić zęby, których kondycja i tak jest gorsza wskutek działania hormonów. Dlatego warto wybielić zęby przed ciążą lub już po porodzie. Podobna sytuacja dotyczy implantów.  - Ich zakładanie jest w pełni bezpieczne, ale stres związany z zabiegiem oraz antybiotyk, który przyjmowany jest po wstawieniu implantów, mogą działać niekorzystnie na ciążę. Wszelkie zabiegi stomatologiczne, które nie ratują zdrowia lub życia powinny zostać przełożone na inny termin – kończy dr Duda.


3 komentarze:

  1. jeśli chcieli Cię zostawić to powinnaś zostać, teraz ważniejsze jest zdrowie dziecka, a nie to czy byś się nudziła czy nie..

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinnaś zostać w szpitalu.
    A brzusio śliczny ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie popieram dziewczyny lepiej zostać na obserwacji, nigdy nic nie wiadmo. W drugiej ciązy notorycznie miałam nawracającą grybicą, to raczej nie szkodliwe.

    OdpowiedzUsuń