wtorek, 9 lipca 2013

Po Usg i ciemna strona ciąży

Byliśmy dzisiaj na Usg . Wszystko jest w normie  Dziecko się bardzo wierci. Potwierdzona płeć że to dziewczynka , Mateusz się oczywiście musiał spytać czy na pewno , nawet jeśli lekarz potwierdził , nadal sądzi że może być chłopak i że lekarz oszukuje. Amelia waży 1,800 . Ile wasze dzieci ważyły w 32 tygodniu ?
Robiliśmy pranie z Mateuszem wózka , jutro zorbie zdjęcia i pewnie nie długo wstawię .
Zrobiłam Pyszne ciasto

połowę już zjedzone ;) 
Jeśli ktoś będzie miał ochotę zrobić to daję przepis 

Potrzebujesz1 ½ szklanki mąki, ½ szklanki kakao, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, ½ łyżeczki soli, ¾ szklanki oleju, 1 szklankę cukru, 2 jajka, ½ szklanki ricotty, ¼ szklanki mleka, 1 szklankę malin
Rozgrzej piekarnik do 180 st C, tylko dolna grzałka. 
W misce wymieszaj suche składniki.
W dużej misce ubij jajka z cukrem, aż powstanie jednolita, ale niezbyt jasna masa. Dodaj olej, ricottę i mleko i wymieszaj. Dodaj suche składniki i wymieszaj łyżką, tylko do połącznia. Na koniec dodaj maliny. 
Ciasto przelej do tortownicy o średnicy 21 cm i piecz ok 25 minut. Następnie włącz obie grzałki i piecz aż patyczek wetknięty w środek ciasta będzie suchy, ok 10 minut.
Ciasto wyjmij z formy, ostudź i udekoruj malinami


Informacje 

Ciemna strona ciąży: Pryszcze, przesuszone włosy, krwawiące dziąsła...



I trymestr

Nieład na głowie

Podwyższony poziom estrogenów i progesteronu sprawiają, że skóra głowy produkujewięcej sebum. Włosy mogą więc szybciej się przetłuszczać. Niektóre ciężarne narzekają również, że kosmyki stają się mniej sprężyste i kompletnie nie da się ich ułożyć. Na szczęście, kondycja czupryny poprawia się w drugim trymetrze.

Twarz pełna pryszczy

Ciąża wpływa również na cerę. W niektórych przypadkach jest zbawienna – wygładza skórę, spłyca drobna zmarszczki oraz, dzięki zwiększonej objętości krwi, sprawia, że twarz nabiera lekko różowego zabarwienia. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo. Może się zdarzyć, że zmiany hormonalne wpłyną na wygląd skóry destrukcyjnie i pojawi się trądzik, którego niestety w okresie ciąży i karmienia piersią nie można leczyć farmakologicznie.

Popękane naczynka

Tutaj winowajcą również są zmiany hormonalne. Powodem mogą być także silne wymioty. Problem ten dotyka głównie kobiety, które już przed ciążą miały bardzo delikatną, wrażliwą cerę z tendencją do powstawania nieestetycznych „pajączków”.

Busz na nogach

Podwyższony poziom estrogenów pobudza do pracy mieszki włosowe znajdujące się na całym ciele. Do dlatego wiele przyszłych mam narzeka, że musi depilować się częściej niż zwykle. Podobnie jest zresztą z paznokciami, które przez całe dziewięć miesięcy rosną jak oszalałe.

II trymestr

Niepokojące przebarwienia

W ciąży wszystkie pieprzyki na ciele stają się wyraźnie ciemniejsze. W drugim trymestrze pojawia się również charakterystyczna brązowa linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Na twarzy uwidaczniają się żółtawe lub ciemnobrunatne plamy. Jest to spowodowane nadmierną produkcją melaniny – barwnika skóry.

Krwawienie dziąseł

Burza hormonalna zachodząca w organizmie przyszłej mamy wywołuje nie tylko mdłości i zaparcia, lecz także doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich kruchości. Do dlatego właśnie wiele ciężarnych narzeka na dość silne krwawienia z dziąseł lub nosa. Pojawiają się one zwykle około 5 miesiąca i trwają do samego końca ciąży.

Sińce pod oczami

Rozszerzanie naczyń krwionośnych w ciąży doprowadza również do powstawania nieestetycznych, ciemnoniebieskich sińców pod oczami. Większość kobiet zauważa, że stają się one mniej widoczne zaraz po porodzie.

Pucołowata twarz

Szybkie przybieranie na wadze doprowadza nie tylko do powiększania się bioder. Znaczny przyrost masy ciała sprawia, że również twarz ciężarnej wydaje się pełniejsza. Policzki stają się bardziej okrągłe, pojawia się drugi podbródek. Na szczęście, w większości przypadków zmiana owalu twarzy jest tymczasowa i niedługo po rozwiązaniu wszystko wraca do normy.

III trymestr

Uporczywy cellulit

Nawet jeśli nigdy nie miałaś cellulitu, na 90% pojawi się w ciąży. W tym czasie organizm produkuje więcej estrogenów, co osłabia ścianki naczyń limfatycznych i krwionośnych, które w efekcie przepuszczają do przestrzeni międzykomórkowej płyn fizjologiczny. To właśnie ten płyn gromadzi się w tkance podskórnej i zaburza mikrokrążenie.

Nieznośne rozstępy

Rozstępy są efektem zbyt szybkiego rozciągania się skóry. W okresie ciąży w organizmie wydzielana jest duża ilość kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje, że nowe włókna kolagenowe są mniej odporne na rozciąganie, a stare widocznie słabną. Rosnący brzuszek sprawia, że skóra się rozchodzi, a włóka kolagenowe pękają, ponieważ nie są wystarczająco wytrzymałe.

Zwiotczały biust

Wraz z upływem kolejnych miesięcy piersi stają się coraz większe. Pod koniec ciąży na rozciągającym się do granic wytrzymałości biuście często pojawiają się różowawe rozstępy. Na sutkach zauważyć można małe wypukłe grudki – to gruczoły łojowe, których zadaniem jest zapewnienie brodawkom odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Swędząca skóra

Swędzenie brzuszka często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak dlatego, że skóra mocno się rozciąga, a co za tym idzie robi się napięta, sucha i cienka. Tę dolegliwość łagodzą balsamy i mleczka do skóry suchej i atopowej. Warto jednak obserwować, czy świąd nie przenosi się na całe ciało i czy się nie nasila.



3 komentarze:

  1. Lenka w 34tc. ważyła ok. 2000g.. A 6 tygodnipóźniej już 4030g .. możliwe? chyba nie :P więc USG tak do końca wierzyć nie można :P


    zapraszam do mnie :)
    www.malymi-kroczkami19.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. mój mały w 33tyg+3d ważył 2300g i od tamtego czasu przybierał systematycznie 250g na tydzień, ale położna mówiła, że to duży chłopak, od początku. USG może się sporo mylić, więc tak naprawdę ważne by była tendencja wzrostowa, a rzeczywistej wagi dowiemy się po porodzie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. z usg tak jest, że wiek dziecka określa bardzo różnie, bo opiera się np. na długości od główki do pupki - mój syn akurat był długim i chudym noworodkiem - więc w okresie płodowym mógł łatwo zmylić usg i namieszać w obliczeniach lekarzy:)

    Ciasto wygląda obłędnie! aaa jeśli nie macie jeszcze maty edukacyjnej, to jest okazja by wygrać - aż 5 super mat dla niemowlaczków jest do wzięcia u mnie na blogu. Zapraszam serdecznie

    OdpowiedzUsuń