niedziela, 11 sierpnia 2013

23 dni

Dzień taki sam jak poprzednie..siedzenie w domu ..nudy .... nie chce mi się siedzieć w domu .... nie chce mi się wychodzić ...rękę mam zdrętwiałą .Okropne uczucie ,ani kremem się posmarować ani niczym . Od Mateusza znaku życia .Nie pisze nie dzwoni...ja zamiaru do niego pisać też nie mam . Czekam...zobaczymy..nawet gdybym rodzić zaczęła bym do niego się pierwsza nie odezwała..

11 sierpnia (niedziela) - Jeżeli z przyczyn medycznych poród planowo odbyć się ma przez cesarskie cięcie, dowiedz się, jakie są procedury w wybranym przez ciebie szpitalu. Zapytaj, czy przy porodzie będzie mógł być obecny partner lub inna bliska osoba.


Jak się zmieniasz w ciąży?


Ciąża trwa zwykle 40 tygodni. Dzieli się na trzy okresy nazywane trymestrami. –Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia do 13.-14. Tygodnia. Drugi trymestr to okres do 27. tygodnia. W trzecim trymestrze zaczynają odgrywać rolę różnice osobnicze. O ile w pierwszym i drugim trymestrze przyrost masy i długości dziecka jest mniej więcej jednakowy u większości ciężarnych, teraz jest on największy 

Pierwszy miesiąc
Na początku ciąży może pojawić się zmiana samopoczucia – senność, zmęczenie, drażliwość. U 80 proc. kobiet występuje brak apetytu, choć reszta odczuwa nadmierne łaknienie (tzw. zachcianki). – Mogą przeszkadzać ci różne zapachy. Mogą też wystąpić nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Często pojawiają się one w godzinach rannych, choć niekiedy utrzymują się przez cały dzień – podkreśla prof. Longin Marianowski. Twoje piersi są nabrzmiałe, pełne i napięte. Przekrwienie całego układu moczowego – jak zaznacza specjalista – a także stopniowe powiększanie się macicy i jej ucisk na pęcherz moczowy powodują częste oddawanie moczu. Od 21. dnia bije serce dziecka. W czwartym tygodniu tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od matki tlen i składniki odżywcze.
Drugi miesiąc
Możesz odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca. Niekiedy występują problemy z cerą. Niewykluczone, że na twoich piersiach i brzuchu pojawią sięniebieskie podskórne linie. – To siatka żylna, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży. Ponadto możesz odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmiany nastroju – informuje prof. Longin Marianowski. Twoje dziecko ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi, powstają mięśnie, tworzy się mózg. Pod koniec drugiego miesiąca zarodek mierzy 3,5 cm i waży 10 g.
Trzeci miesiąc
Zmęczenie, senność, zgaga czy zaparcia nadal mogą się utrzymywać. Na nogach i brzuchu pojawia się więcej prześwitujących przez skórę żyłek. Zwiększa się apetyt. –Pod koniec trzeciego miesiąca może się zaznaczyć zarys brzucha. Możesz też miewać okresowe bóle i zawroty głowy, zmienne nastroje czy odczuwać rozdrażnienie – tłumaczy autor poradnika „Od poczęcia do narodzin”. Włosy stają się za to grubsze i zdrowo wyglądają. Dziecko zaczyna przypominać ludzką postać. Jego narządy płciowe są rozwinięte, choć trudno jeszcze rozpoznać płeć.


Czwarty miesiąc
Wreszcie zanika większość objawów z początku ciąży. Stopniowo wzrasta apetyt, a zaokrąglenie kształtów może powodować, że ciąża stanie się widoczna. Przyszła mama może zaobserwować lekkie obrzmienie wokół kostek i stóp, mogą nasilać się żylaki. Pod koniec miesiąca możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy płodu. Niewykluczone, że będziesz miała teraz większą ochotę na seks. – Dzieje się tak dlatego, że pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona – podkreśla prof. Marianowski. Dziecko potrafi już ssać kciuk. Ma przezroczystą skórę, a jego serce bije szybciej niż twoje. Maleństwo mierzy ok. 16 cm i waży średnio 130 g.
Piąty miesiąc
Odczuwasz już ruchy płodu. Mogą wystąpić lekkie bóle podbrzusza. Czasem pojawia się zmiana pigmentacji na twarzy i brzuchu (charakterystyczna brązowa linia przebiegająca od spojenia łonowego w górę brzucha). Mogą wystąpić kurcze nóg, niewielki obrzęk kostek, krwawienie z dziąseł i nosa, a także kłopoty z pamięcią i koncentracją.
– Zapisz datę wystąpienia pierwszych ruchów dziecka. Pomoże to lekarzowi ustalić przybliżony termin porodu – zwraca uwagę prof. Longin Marianowski. Na główce dziecka zaczynają rosnąć włosy, pojawiają się brwi i białawe rzęsy. W wielu przypadkach – dzięki badaniu ultrasonograficznemu – można określić płeć.
Szósty miesiąc
Odczuwasz coraz intensywniejsze ruchy dziecka. Typowy dla szóstego miesiąca jest świąd skóry brzucha, która cały czas się rozciąga i staje się bardzo napięta. Pojawić się mogą bóle pleców oraz mrowienie rąk i nóg. Powiększają się piersi. Rzadziej odczuwaszzmienności nastroju, ale wciąż możesz być roztargniona i mieć problemy z koncentracją. Około 22.-24. tygodnia dziecko otwiera oczy. – Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięk i ruch – podkreśla prof. Marianowski. Możliwe jest rozpoznanie większości wad.

Ciąża
Siódmy miesiąc
– Do wszystkich objawów, które zauważyłaś ostatnio, mogą dołączyć trudności w zasypianiu i spłycenie oddechu. Mogą pojawić się sporadyczne, zazwyczaj bezbolesne, skurcze macicy. To tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa – wyjaśnia specjalistka. Przyszłe mamy czasem obserwują wtedy wyciekanie z piersi białawego płynu. U dziecka zaczyna pojawiać się podskórna tkanka tłuszczowa, kostnieje szkielet. Rozwijają się zmysły.Dziecko może też odczuwać ból, reagować na światło i dźwięk, a także mieć… czkawkę spowodowaną ssaniem kciuka i połykaniem wód. Intensywnie rozpycha się łokciami i kolanami. Mierzy ok. 40 cm i waży ponad kilogram. Ma teraz znaczne szanse, aby przeżyć, jeśli się urodzi.
Ósmy miesiąc
Coraz bliżej rozwiązania! Nasilają się kłopoty z oddychaniem, zwiększa się liczba skurczów Braxtona-Hicksa, utrzymują się bóle pleców, kurcze łydek, świąd skóry brzucha. Wzrasta roztargnienie. – Duży brzuch sprawia, że możesz czuć się nieco niezręczna i mieć trudności z szybkim i sprawnym poruszaniem się. Organy wewnętrzne są coraz bardziej ściśnięte, a serce musi teraz szybciej pracować. Dlatego staraj się dużo i często odpoczywać – zaznacza prof. Marianowski. Twoje dziecko nadal rośnie i porusza się intensywnie. Zapamiętuje głos mamy i rytm bicia jej serca. Co tydzień maluchowi przybywa 200 g.
Dziewiąty miesiąc
W tym miesiącu – jak informuje autor poradnika – zmienia się aktywność płodu. Ponieważ dziecko ma mało miejsca w macicy, jego ruchy możesz odczuwać jako wiercenie się. Łatwiej ci już oddychać, możesz jednak cierpieć na bezsenność. U wielu kobiet przed porodem, co ciekawe, występuje nieprzeparta chęć robienia porządków i przygotowania domu na przyjście dziecka, co nazywamy instynktem gniazda. Około 36.-37. tygodnia rozwijają się płuca malucha. W terminie porodu dziecko mierzy ok. 55 cm i waży ok. 3500 g. Po 37. tygodniu ciąży większość dzieci ma wystarczająco dojrzałe narządy i układy wewnętrzne, co umożliwia samodzielne życie poza organizmem matki. Dlatego ciążę po tym okresie nazywa się donoszoną. Pora przygotować się do porodu. 

4 komentarze:

  1. ja tez mam jakies kiepskie dni ostatnio ..

    OdpowiedzUsuń
  2. No to ja już mam końcówkę :) I opis dziewiątego miesiąca się zgadza ...

    OdpowiedzUsuń
  3. Siódmy miesiąc też się zgadza ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. a ja mam różnie... raz wszystko OK i tryskam optymizmem a za chwilę pogrąża się w jakimś smutku:p

    OdpowiedzUsuń