11 sierpnia (niedziela) - Jeżeli z przyczyn medycznych poród planowo odbyć się ma przez cesarskie cięcie, dowiedz się, jakie są procedury w wybranym przez ciebie szpitalu. Zapytaj, czy przy porodzie będzie mógł być obecny partner lub inna bliska osoba.
Jak się zmieniasz w ciąży?
Ciąża trwa zwykle 40 tygodni. Dzieli się na trzy okresy nazywane trymestrami. –Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia do 13.-14. Tygodnia. Drugi trymestr to okres do 27. tygodnia. W trzecim trymestrze zaczynają odgrywać rolę różnice osobnicze. O ile w pierwszym i drugim trymestrze przyrost masy i długości dziecka jest mniej więcej jednakowy u większości ciężarnych, teraz jest on największy
Pierwszy miesiąc
Na początku ciąży może pojawić się zmiana samopoczucia – senność, zmęczenie, drażliwość. U 80 proc. kobiet występuje brak apetytu, choć reszta odczuwa nadmierne łaknienie (tzw. zachcianki). – Mogą przeszkadzać ci różne zapachy. Mogą też wystąpić nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Często pojawiają się one w godzinach rannych, choć niekiedy utrzymują się przez cały dzień – podkreśla prof. Longin Marianowski. Twoje piersi są nabrzmiałe, pełne i napięte. Przekrwienie całego układu moczowego – jak zaznacza specjalista – a także stopniowe powiększanie się macicy i jej ucisk na pęcherz moczowy powodują częste oddawanie moczu. Od 21. dnia bije serce dziecka. W czwartym tygodniu tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od matki tlen i składniki odżywcze.
Drugi miesiąc
Możesz odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca. Niekiedy występują problemy z cerą. Niewykluczone, że na twoich piersiach i brzuchu pojawią sięniebieskie podskórne linie. – To siatka żylna, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży. Ponadto możesz odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmiany nastroju – informuje prof. Longin Marianowski. Twoje dziecko ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi, powstają mięśnie, tworzy się mózg. Pod koniec drugiego miesiąca zarodek mierzy 3,5 cm i waży 10 g.
Trzeci miesiąc
Zmęczenie, senność, zgaga czy zaparcia nadal mogą się utrzymywać. Na nogach i brzuchu pojawia się więcej prześwitujących przez skórę żyłek. Zwiększa się apetyt. –Pod koniec trzeciego miesiąca może się zaznaczyć zarys brzucha. Możesz też miewać okresowe bóle i zawroty głowy, zmienne nastroje czy odczuwać rozdrażnienie – tłumaczy autor poradnika „Od poczęcia do narodzin”. Włosy stają się za to grubsze i zdrowo wyglądają. Dziecko zaczyna przypominać ludzką postać. Jego narządy płciowe są rozwinięte, choć trudno jeszcze rozpoznać płeć.
Czwarty miesiąc
Wreszcie zanika większość objawów z początku ciąży. Stopniowo wzrasta apetyt, a zaokrąglenie kształtów może powodować, że ciąża stanie się widoczna. Przyszła mama może zaobserwować lekkie obrzmienie wokół kostek i stóp, mogą nasilać się żylaki. Pod koniec miesiąca możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy płodu. Niewykluczone, że będziesz miała teraz większą ochotę na seks. – Dzieje się tak dlatego, że pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona – podkreśla prof. Marianowski. Dziecko potrafi już ssać kciuk. Ma przezroczystą skórę, a jego serce bije szybciej niż twoje. Maleństwo mierzy ok. 16 cm i waży średnio 130 g.
Piąty miesiąc
Odczuwasz już ruchy płodu. Mogą wystąpić lekkie bóle podbrzusza. Czasem pojawia się zmiana pigmentacji na twarzy i brzuchu (charakterystyczna brązowa linia przebiegająca od spojenia łonowego w górę brzucha). Mogą wystąpić kurcze nóg, niewielki obrzęk kostek, krwawienie z dziąseł i nosa, a także kłopoty z pamięcią i koncentracją.
– Zapisz datę wystąpienia pierwszych ruchów dziecka. Pomoże to lekarzowi ustalić przybliżony termin porodu – zwraca uwagę prof. Longin Marianowski. Na główce dziecka zaczynają rosnąć włosy, pojawiają się brwi i białawe rzęsy. W wielu przypadkach – dzięki badaniu ultrasonograficznemu – można określić płeć.
Szósty miesiąc
Odczuwasz coraz intensywniejsze ruchy dziecka. Typowy dla szóstego miesiąca jest świąd skóry brzucha, która cały czas się rozciąga i staje się bardzo napięta. Pojawić się mogą bóle pleców oraz mrowienie rąk i nóg. Powiększają się piersi. Rzadziej odczuwaszzmienności nastroju, ale wciąż możesz być roztargniona i mieć problemy z koncentracją. Około 22.-24. tygodnia dziecko otwiera oczy. – Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięk i ruch – podkreśla prof. Marianowski. Możliwe jest rozpoznanie większości wad.

Siódmy miesiąc
– Do wszystkich objawów, które zauważyłaś ostatnio, mogą dołączyć trudności w zasypianiu i spłycenie oddechu. Mogą pojawić się sporadyczne, zazwyczaj bezbolesne, skurcze macicy. To tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa – wyjaśnia specjalistka. Przyszłe mamy czasem obserwują wtedy wyciekanie z piersi białawego płynu. U dziecka zaczyna pojawiać się podskórna tkanka tłuszczowa, kostnieje szkielet. Rozwijają się zmysły.Dziecko może też odczuwać ból, reagować na światło i dźwięk, a także mieć… czkawkę spowodowaną ssaniem kciuka i połykaniem wód. Intensywnie rozpycha się łokciami i kolanami. Mierzy ok. 40 cm i waży ponad kilogram. Ma teraz znaczne szanse, aby przeżyć, jeśli się urodzi.
Ósmy miesiąc
Coraz bliżej rozwiązania! Nasilają się kłopoty z oddychaniem, zwiększa się liczba skurczów Braxtona-Hicksa, utrzymują się bóle pleców, kurcze łydek, świąd skóry brzucha. Wzrasta roztargnienie. – Duży brzuch sprawia, że możesz czuć się nieco niezręczna i mieć trudności z szybkim i sprawnym poruszaniem się. Organy wewnętrzne są coraz bardziej ściśnięte, a serce musi teraz szybciej pracować. Dlatego staraj się dużo i często odpoczywać – zaznacza prof. Marianowski. Twoje dziecko nadal rośnie i porusza się intensywnie. Zapamiętuje głos mamy i rytm bicia jej serca. Co tydzień maluchowi przybywa 200 g.
Dziewiąty miesiąc
W tym miesiącu – jak informuje autor poradnika – zmienia się aktywność płodu. Ponieważ dziecko ma mało miejsca w macicy, jego ruchy możesz odczuwać jako wiercenie się. Łatwiej ci już oddychać, możesz jednak cierpieć na bezsenność. U wielu kobiet przed porodem, co ciekawe, występuje nieprzeparta chęć robienia porządków i przygotowania domu na przyjście dziecka, co nazywamy instynktem gniazda. Około 36.-37. tygodnia rozwijają się płuca malucha. W terminie porodu dziecko mierzy ok. 55 cm i waży ok. 3500 g. Po 37. tygodniu ciąży większość dzieci ma wystarczająco dojrzałe narządy i układy wewnętrzne, co umożliwia samodzielne życie poza organizmem matki. Dlatego ciążę po tym okresie nazywa się donoszoną. Pora przygotować się do porodu.
ja tez mam jakies kiepskie dni ostatnio ..
OdpowiedzUsuńNo to ja już mam końcówkę :) I opis dziewiątego miesiąca się zgadza ...
OdpowiedzUsuńSiódmy miesiąc też się zgadza ;)
OdpowiedzUsuńa ja mam różnie... raz wszystko OK i tryskam optymizmem a za chwilę pogrąża się w jakimś smutku:p
OdpowiedzUsuń